strony www

Internet interesował mnie w zasadzie „od zawsze”. W dawnych czasach modemu i „wdzwaniania się” się na linię tepsy byłem tylko użytkownikiem. Jednak przyszedł również czas na tworzenie.
Początki były trudne i dość nieporadne, a zaczęły się w 2006 roku po moim wyjeździe do Wielkiej Brytanii. Chcą utrzymać kontakt z rodziną i znajomymi, a mając dość ograniczone pojęcie o zachodnich serwisach pokroju Picasa, postawiłem na darmowych hostingach pierwszą stronę będącą swoistym albumem fotograficznym z mojego pobytu w UK.
Struktura była nadzwyczaj prosta i początkująca: frames oraz tabele z linkami. Czysty HTML, bez żadnych udziwnień, o wielce wymownej nazwie: BJK PhotoBase.
Po mniej więcej 6 miesiącach walczenia z miejscem na darmowych hostingach (limit ~100MB podczas wrzucania zdjęć z pierwszych cyfrówek był zdecydowanie zbyt mały) zdecydowałem się wykupić miejsce na płatnym serwerze wraz z własnym adresem. I tak w październiku 2006 powstała pierwsza wersja strony mieszczącej się pod adresem www.bjk.pila.pl (wciąż posiadam ten adres, obecnie jest ustawione przekierowanie na obecną stronę). Struktura strony była bardzo zbliżona do poprzedniej: frames, tabele i mapy odsyłaczy w obrazkach. Przez następne cztery lata strona przeszła trzykrotnie gruntowną przebudowę, głównie w treści i niewielkich optymalizacji kodu, dokładania dodatków etc. Na początku 2015 roku powstała obecna wersja strony, bazująca na WordPressie.
W międzyczasie rozpoczęła się twórcza działalność wolontariacka na rzecz mojego rodzinnego miasta: Piły. Wpierw było to forum internetowe Stowarzyszenia Forum Pilskie (obecnie nieistniejące), by później (od 2008 roku) przekształcić się w stronę internetową Rady Osiedla Górne w Pile. Ze względu na grupę docelową użytkowników (oraz niewielką wiedzę na temat systemów zarządzania treścią cms) postawiłem na najprostszą pod względem konstrukcji stronę: frames plus cała zawartość strony w obrazkach. Wiem, tragedia pod wzgledem technicznym, ale dzięki temu strona mogła być otwierana również na starszych komputerach, bez aktualnych przeglądarek, wtyczek czy choćby z innymi ustawieniami językowymi (polskie znaki potrafią narobić sporo bałaganu). Zajmuję się również administracją fanpage’a Rady Osiedla Górne na portalu społecznościowym Facebook. W styczniu 2015 roku przeniosłem stronę Rady Osiedla na platformę WordPress.
W 2013 roku rozpocząłem wolontariacką współpracę z zespołem trójek koszykarskich Whos Ya Daddy ze Szczecina, który, między innymi, dwukrotnie zakwalifikował się do finałowego turnieju Grand Prix Polski w Streeballu 3×3. Stworzyłem dla nich logo zespołu oraz zajmowałem się administracją fanpage’a na portalu społecznościowym Facebook oraz tworzeniem stron opartej na platformie WordPress w oprawie mojego autorskiego szablonu. Niestety, w 2014 roku zespół zawiesił działalność, nim finałowa wersja strony ujrzała światło dzienne.
W lutym 2016 roku, po długim planowaniu i przygotowaniu uruchomiłem autorskiego bloga ekonomicznego pod nazwą Prywatny INV€$TOR. Technologicznie jest to ponownie samodzielny hosting z WordPressem. Jest to najbardziej rozbudowana strona jaką zarządzam o regularnie uzupełnianej treści i rosnącej liczbie użytkowników. Jest to również pierwsza strona w pełni zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek internetowych, co na przestrzeni ostatniego roku zaowocowało dominującą (ponad 40%) liczbą wejść z wyników wyszukiwania w Google. Przez pierwsze 12 miesięcy na blogu było ponad 7 500 unikalnych użytkowników, z czego ponad 30% powraca na bloga!

Planuję również utworzenie kolejnych stron, głównie w celu stworzenia stabilnego dochodu dodatkowego. Pierwszą z nich, na przechwyconej wygasającej domenie forexabc.pl, postawiłem w styczniu 2017 roku – obecnie jest ona w trakcie rozbudowy o kolejne elementy. Perspektywicznie ma dostarczać przychodu z reklam i będzie również wystawiona na sprzedaż.

Tworzenie stron było możliwe wpierw dzięki oprogramowaniu HoTMetal Pro 4.0 firmy SoftQuad Software, a w latach 2009-2013 roku Dreamweaver CS4 firmy Adobe Systems Inc. (licencja studencka). Obecnie przy pracy na WordPressie wystarcza mi edytor kodu wbudowany w hosting wykupiony w firmach SuperHost (w połowie 2016 zaprzestałem korzystania z ich usług hostingowych) oraz Zenbox.